ولادت امام حسین(ع)مبارک باد

حدیث ولادت عشق

رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در این راستا فرمود:

هنگام ولادت حسین در شب جمعه ، جهت بزرگداشت او، خداوند متعال دستور داد تا فرشتگان ماءمور جهنم آتش آنرا بر اهل جهنم خاموش ‍ کنند و فرشتگان بهشتى بهشت را بیارایند و حورالعین خود را زینت داده و به دیدار هم روند و دیگر فرشتگان تسبیح و حمد و سپاس خداى را در صف هاى بهم پیوسته بپا دارند و جبرییل جهت تهنیت و شادباش گفتن به محضر پیامبر اکرم در هزار گروه که هر گروهى یک میلیون فرشته است ، فرود آید و به محمد صلى الله علیه و آله و سلم بگوید:

من او را حسین نام نهادم . او را شرورترین شخص زمان او، که سوار بر بدترین چهارپاست به قتل مى رساند؛ واى بر قاتل حسین و پیشواى او که دستور قتل را صادر نمود؛ من از کشنده حسین بیزار و او نیز از من بیزار است ؛ زیرا در روز قیامت جرمى بالاتر از قتل حسین نیست که با مشرکان در آتش جهنم خواهد شد؛ آتش دوزخ به قاتل حسین مشتاق تر از بهشت به بهشتیان است .

جبرییل را هنگام هبوط، یکى از فرشتگان الهى (۸)دید و پرسید:

امشب چه شده ؟ آیا قیامت اهل دنیا به پا شده است ؟

جبرییل فرمود:

براى محمد فرزندى به دنیا آمده که خداوند متعال مرا جهت اظهار تهنیت به محضرش ، فرستاد.

آن فرشته گفت :

اى جبرییل ! قسم به آفریننده مان ، وقتى به حضور محمد شرفیاب شدى ، اسلام مرا به او برسان و از قول من به او بگو که بحق کودک نو رسیده ات ، از پروردگارت بخواه تا از من خشنود شده و بالها و مقام و منزلت مرا در بین فرشتگان به من باز گرداند.

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم که ضمن دریافت تهنیت و تحیت الهى از جبرییل ، از شهادت حسین علیه السلام آگاهى یافته بود، فرمود:

قاتل حسین از امت من نیست ؛ و من و خداوند متعال از ایشان بیزار هستیم .

و به دنبال این ، حضرت نزد فاطمه زهراء علیها السلام آمد و خبر شهادت ریحانه خود را به دخت گرانقدرش داد و زهراء علیها السلام اشک ریخت و فرمود:

اى کاش او را به دنیا نیاورده بودم .(۹)

در اینحال رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:

امامان بعد از حسین ، از وى آفریده خواهند شد.

حضرت نام یک یک ایشان را تا امام زمان ، مهدى عج الله تالى فرجه الشریف ، اظهار فرمود و گفت :

عیسى بن مریم پشت سر او نماز خواهد خواند.

در این لحظه ، فاطمه علیها السلام را آرامش فرا گرفت و سپس جبرییل تقاضا و درخواست آن فرشته را بیان فرمود و رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم حسین را به آغوش گرفت و به آسمان اشاره کرد و فرمود:

بارالها! به حق این مولود بر تو بلکه به حق تو بر این مولود و بر جدش ، محمد، و ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب ، اگر حسین ، فرزند على و فاطمه ، را نزد تو قدر و منزلتى است ، از درداییل خشنود شود و بال ها و مقام و منزلتش را براى او برگردان .(۱۰)

روایت گهواره

خداوند متعال ولایت امیرالمؤمنین على علیه السلام را براى فرشتگان اظهار نمود و همه ملائکه جز فطرس آنرا پذیرفتند و از اینرو خداوند متعال بال او را شکست . هنگام ولادت امام حسین علیه السلام ، وقتى جبرییل جهت عرض تهنیت و شادباش به محضر رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم مى آمد، فطرس به او گفت :

مرا نزد محمد ببر و حاجت مرا به او بگو تا برایم دعا کند.

وقتى جبرییل براى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم حاجت فطرس را اظهار نمود، حضرت ، ولایت على علیه السلام را به او عرضه کرد و بعد از پذیرفتن او، پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:

شاءنک بالمهد فتمسح به و تمرغ فیه .

بر تو یاد آن گهواره ؛ خود را به آن بچسبان و او را در بر گیر.

فطرس خود را در حالیکه رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم براى او دعا مى کرد، به گهواره چسباند و خداوند متعال توبه اش را پذیرفت و بعد از بهبودیش به رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم گفت :

در قبال این لطف و مرحمت ، زیارت و سلام و درود هر کسى را براى امام حسین علیه السلام ، به وى ابلاغ مى کنم .(۱۱)

الحسن و الحسین امامان قاما او قعدا.(۱۲)

حسن و حسین در همه احوال امام و پیشوایند؛ چه بایستند و چه بنشینند.

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم

پی نوشت ها:

۱٫ در رابطه با تاریخ ولادت امام حسین علیه السلام بیش از هشت قول وجود دارد؛ برخى چون شیخ طوسى رحمه الله در تهذیب و شهید رحمه الله در دروس و کلینى رحمه الله در اصول کافى سال سوم ، آخر ربیع الاول و بعضى چون مفید رحمه الله در ارشاد و سید بن طاووس رحمه الله در لهوف و ابن صباغ مالکى در الفصول المهمه سال چهارم ، سوم شعبان مى دانند؛ کسانى که خواستار تحقیق در این زمینه هستند به مصادر این آراء در کتاب الصحیح عاملى ۵/۶۰ مراجعه کنند.

۲٫ برخى روایات دارد که اسماء، حسین علیه السلام را نزد پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم آورد؛ بحار الانوار ۴۳/۲۳۸٫

۳٫ بحار الانوار ۴۳/۲۴۱ و ۲۳۸٫

۴٫ در برخى روایات طلا نقل شده است . احقاق الحق ۱۱/۲۶۴ – ۲۶۰ و کشف الغمه ۲/۱۷۱ و نفس ‍ المهموم شعرانى رحمه الله /۶ و چاپ ذوى القربى /۲۱ و بحار الانوار ۴۳/۲۴۳٫

۵٫ مناقب ابن شهر آشوب ۴/۵۰ و تفسیر الصافى ذیل آیه ۱۶ سوره احقاف و تفسیر البرهان ۴/۱۷۲ ذیل همان آیه .

۶٫ لهوف سید بن طاووس ص ۱۷٫

۷٫ اللهوف /۱۸٫

۸٫نام این فرشته بنابر نقل احقاق الحق ۱۱/۲۸۶ و بحار الانوار ۴۳/۲۴۸ درداییل نقل کرده اند.

۹٫آیه شریفه ۱۵ سوره احقاف در این باره است که مى فرماید:

و وصینا الانسان بوالدیه احسانا حملته امه کرها و وضعته کرها و حمله و فصاله ثلاثون شهرا… .

۱۰٫ احقاق الحق ۱۱/۲۸۶ – ۲۸۴ و بحار الانوار ۴۳/۲۴۸ – ۲۴۵٫

۱۱٫ بحار الانوار ۱۰۱/۳۶۷٫

۱۲٫بحار الانوار ۴۳/۲۹۱ و ۴۴/۲٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *